Тренінг Зміст
та методика впровадження технології
навчання “ Кластери” у викладанні
біології
Мета: сприяти усвідомленню учасниками необхідності
самовдосконалення і прагнення до особистісного і професійного зростання як
умови створення “ситуації успіху”
Завдання:
-
засвоїти поняття “кластер”;
-
відпрацювати алгоритм складання кластеру;
познайомити учасників з
формами та етапами роботи над
кластером;
-
підвести
до розуміння перспектив
роботи команди вчителів
біології щодо
використання у навчально
– виховному
процесі
технології навчання “Кластери”
Обладнання: аркуші А – 3,
маркери, кольорові стікери, скотч
Перебіг заняття
1.Вступ
Прагнення постійно оптимізувати навчально
– виховний процес зумовило появу нових і вдосконалення використовуваних раніше
педагогічних технологій різних рівнів і різної цільової спрямованості.
Сьогодні у педагогічний лексикон міцно
увійшло поняття інноваційна освітня технологія – сукупність форм, методів і засобів навчання, виховання та управління,
об’єднаних єдиною метою; добір операційних дій педагога з учнем, у результаті
яких суттєво покращується мотивація учнів до навчального процесу.
Процес
створення кластерів – це не
індивідуальна діяльність, а об’єднання
учнів у групи, та залучення їх до
розвитку вмінь та навичок роботи в команді, процесу важливого для розвитку
співпраці.
Кластерний підхід використовується: як основа стимулювання
інноваційної діяльності; як “магніт” для активізації навчальної діяльності
учнів.
В
учнівській громаді важливу роль відіграє кластерна ініціатива – стратегія, що
заснована на співпраці.
Якщо ключові ініціативи розробляються й
узгоджуються групою учнів, то це дає можливість створити сприятливу атмосферу
для здійснення відкритого діалогу та дієвості, використання їхньої енергії та
ентузіазму для просування цих ініціатив,
залучення учнів до проектної
діяльності, участі в роботі малої академії наук, предметних олімпіадах, інтелектуальних
конкурсах, тощо.
2.Вправа “Інноваційна
технологія для мене - це…”
Тренер пропонує учасникам по черзі назвати
своє ім’я, та в рамках теми проговорити
фразу, що починається зі слів ” Інноваційна
технологія для мене - це … “
Зворотній
зв'язок
Запитання
для обговорення:
1. З якою метою ми виконували дану вправу?
2. Які емоції Ви відчували, коли презентували свою
думку?
3.Прийняття
правил роботи в групі
Тренер пропонує учасникам сформулювати правила
спільної взаємодії, що сприятимуть продуктивній праці протягом тренінгу.
Учасники вносять свої пропозиції. Кожне запропоноване правило обговорюється й,
якщо всі згодні, записується на окремому
аркуші блокноту фліпчарта.
Зворотній
зв’язок
Запитання
для обговорення:
1. Що дало нам виконання цієї вправи?
2. Чому так важливо її проводити на початку
тренінгового навчання?
4.Очікування “Чарівна скринька”
Учасникам роздаються невеликі аркуші
паперу, або стікери. Тренер просить написати на них те, що вони чекають від
заняття. Після цього аркуші вивішуються на плакаті із зображеннями скриньки.
5.Вправа “Асоціативна грона “Кластер”
Тренер пропонує учасникам назвати свої асоціації до
поняття “кластер”та відображає їх на аркуші паперу для фліпчарту ( графіка, грона, сузір’я, класифікація, об’єкти, предмети,
матеріал, поняття, накопичення, стрілки, відображення, зміст, навички, група,
частинки, інтенсивність, тощо).
Тренер пропонує групі сформулювати
визначення “кластер – це…”
Різні автори вкладають у термін “кластер” неоднаковий зміст, але у всіх випадках зберігається
відтінок початкового значення англійського слова.
Кластер – англ. (cluster) – груда, накопичення, пучок, грона, група.
Кластер - графічна організація предметного матеріалу, що відображає змістові поля
конкретного поняття
Зворотній зв’язок.
Запитання
для обговорення:
1. З якою метою ми проводили вправу?
2. Над чим Ви
замислювались, коли обговорювали дане поняття?
3. Що Ви відчували, коли виконували дану
вправу?
6.Інформаційне
повідомлення “Методика складання кластеру”
Модифікацією технології “кластери”є складання
розгалужених кластерів.
Кластер –
графічний прийом систематизації матеріалу.
Складання кластера
дає учням можливість вільно та відкрито
думати при опанування конкретною темою чи розділом біології. Учень записує в
центрі аркуша ключове поняття, а від нього малює лучи у різні боки, які
з’єднують це слово з іншими словами, від яких у свою чергу лучи розходяться
далі і далі. Луч – це існуючий зв'язок між термінами.
Деякі слова кластера теж можна з’єднувати між собою, зображуючи
наявність між ними логічних зв’язків.
Перед тим, як розглянути алгоритм складання
кластеру, треба розуміти різницю між класифікацією та кластеризацією
документів.
Класифікація – це віднесення кожного
документу в окремий клас за раніше відомими всіма параметрами отриманими на конкретному етапі навчання.
Кластеризація - розподіл документів на кластери – підмножники, параметри яких раніше не відомі.
Кількість кластерів може бути вільною або
фіксованою.
Методика складання кластеру
1. Запис ключового слова чи речення у середині аркуша чи
на дошці;
2. Запис слів, або речень навколо основного слова, які
приходять на думку з даної теми. Вони з’єднуються з основним словом чи
реченням.
3. Кожне нове слово створює собою нове ядро, яке викликає
подальші асоціації. Таким чином створюються асоціативні лінії.
Засоби роботи
учнів з кластерами
1.Складання
нового кластеру;
2.Складання
розповіді за наданим кластером з використанням слів, речень, що входять до
кластеру;
3.Корекція
та удосконалення наданого кластеру;
4.Аналіз
та завершення неповного кластеру:
- без наявності головного терміну, з якого
починається кластер та визначення головного терміну;
- без
наявності одного чи де – кількох термінів кластера та визначення цих термінів.
Організаційні
форми роботи з кластерами
- Самостійно при виконанні домашнього
завдання;
- самостійно на практичній роботі;
- у складі малої групи з подальшим
конкурсом на кращий кластер, складений
за визначеним вчителем головним терміном;
- у складі малої групи за участю
вчителя, який виступає у ролі ведучого, та допомагає групі його складати;
- при виконанні контрольного завдання на складання кластеру;
- складання відповіді по кластеру;
- визначення терміну при неповному кластері.
Зразок складання кластеру за розділом “Біологія клітин”
I етап
- Перед вивченням даного розділу посередині верхньої лінії на чистому
аркуші паперу учень записує назву розділу, що вивчається;
- на другій строчці він записує слова, які приходять йому на думку у
зв’язку з назвою цього розділу;
- на наступній строчці він записує
слова, що асоціюються з словами другої строчки, продовжуючи роботу далі. Вся ця
робота продовжується у визначений час, наприклад, за 10 хв.;
- учню пропонують вивчити зміст та предметні вказівки розділу, що вивчається у підручнику, або
додатковій літературі;
Підсумком даної роботи повинні бути
підкреслені учнем слова, які він зустрів
в роботі з книжками.
II етап
- Вчитель у формі лекції знайомить учнів з конкретними темами розділу, що вивчається. Наприклад, “Склад клітини ”;
- учень знову на чистому аркуші паперу на першій строчці записує назву
теми, на другій строчці – ті слова, які приходять йому на думку у зв’язку з
назвою теми. На наступній строчці він записує слова, які асоціюються з
написаними словами другої лінвйки і
так продовжує роботу далі;
- вчитель продовжує пояснення нового матеріалу з даної теми;
- учень підкреслює ті з записаних слів, які він почув з даного
фрагменту пояснення вчителем матеріалу
та дописує нові слова іншим кольором. По закінченні роботи на аркуші паперу
відображено кластер з термінів;
- вчитель продовжує наступний фрагмент пояснення нового матеріалу і все
повторюється знову.
Наступні етапи
За цією ж схемою вивчаються інші теми даного розділу, наприклад, “Транспорт речовин через
цитоплазматичну мембрану”? тощо.
Загальний підсумок роботи
До закінчення вивчення розділу “Біологія клітин” в учня утвориться
ціла папка аркушів з кластерами за конкретними темами. Ці аркуші з кластерами є
для учня ефективними засобами, що будуть нагадувати, як
створювались його уявлення про навчальну дисципліну та її зміст.
Сукупність кластерів є термінологічною моделлю змісту дисципліни, яка пов’язана
з побутовими, непрофесійними, раніше існуючими знаннями.
Технологія “Кластер” може застосовуватися не тільки під час пояснення нового
матеріалу, але і при самостійному вивченні навчального матеріалу того, чи
іншого розділу.
7.Вправа “Склади кластер”
Тренер пропонує учасникам об’єднатися у групи
та за обраними ними темами на свій
розсуд скласти кластери.
Презентація напрацювань
Зворотній зв’язок.
Запитання
для обговорення:
1. З якою метою ми проводили вправу?
2. Яку
форму роботи на уроці Ви обрали, коли
складали кластер?
3. На що треба звертати увагу вчителю, коли учень працює
самостійно над складанням кластера?
8.Підведення
підсумків
Тренер разом із групою без оціночно обговорюють
всі види діяльності, які були використані на занятті.
Тренер
пропонує учасникам висловити власні судження з приводу тренінгу, доповнюючи незакінчене речення:
“Мені було…., тому що…"